7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Bogatstvo naroda

[layerslider id=”3″]

Jedan od ciljeva koji gotovo nitko ne dovodi u pitanje je biti bogat. Još od vremena Adama Smitha i prvih ekonomista bogatstvo je bilo glavna društvena i politička tema kojoj su se klanjali svi, a tako je i danas. Cilj svake države je što veće bogatstvo naroda i što bolji život. Danas se bogatstvo mjeri putem BDP-a i uspoređuje s drugim državama, no to je tek početak.

Konkretno, glavni ekonomist Svjetske banke Milanović je izračunao da je najveći zalog bogatstva ili siromaštva jednostavno mjesto rođenja. Matematički, čak 80 posto bogatstva ili siromaštva ovisi od mjesta rođenja i tek potom od platnog razreda. Ako je netko rođen u Indiji i tamo spada među bogatije, opet je siromašniji nego najsiromašniji Amerikanci. To vrijedi i za mnoge afričke zemlje.

Milanović u svojoj knjizi „Dobitnici i gubitnici: kratka i osebujna povijest globalne nejednakosti“ tvrdi: – Ako BDP po stanovniku u SAD-u raste za samo 1 posto godišnje, indijski bi trebao rasti po stopi od 17 posto, a kineski 8,6 posto, samo kako bi se zaustavio daljnji rast apsolutnih razlika u dohocima.

Je li uopće moguće da u eri globalizacije narod bude bogat i da nema siromašnih? Kako to da su socijalne razlike sve veće i imaju tendenciju biti još veće? Oni koji su danas siromašni, sutra će biti još siromašniji, a oni koji su bogati, sutra će biti još bogatiji, kako države, tako i unutar država.

Gdje je tu Hrvatska? Kod nas socijalne razlike postupno rastu, a po primanjima smo negdje prema začelju Europske unije, no ipak smo u klubu bogatijih. Prema rastu BDP-a nešto smo niži od europskog prosjeka i potrebne su nam veće stope rasta da bi ga dostigli. Drugačije, ako se nastavi ovako kako je sada, za nekoliko godina dostići će nas i Bugarska. No još nije, za razliku od Češke ili Slovačke. Nije čudo što mladi odlaze u bogatije europske zemlje, jednostavno tragaju za boljim životom.

Što učiniti? Dobro poslušati one koji znaju i koji su se dokazali i koji imaju ideje. Više surađivati postaje domaća zadaća. Učiti da ništa nije nemoguće ako postoji cilj.

Kad smo već izborili državu u teškim uvjetima rata, sigurno imamo potencijale u narodu i među ponekim političarima za njen razvoj. Nema opravdanja za one koji ne žele ostati po strani, oni su već ionako gubitnici. Jer bogatstvo nije novac, presudno je znanje.

Niti veličina države nije presudna, Maleni Luksemburg je dva i pol puta bogatiji od prosjeka Europske unije.

Sveučilište u Helsinkiju pokrenulo je online tečaj umjetne inteligencije, besplatan za sve u svijetu. Već se prijavilo 25.000 Finaca. Bilo bi zanimljivo znati koliko će se prijaviti Hrvata.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE