7 C
Čakovec
Petak, 29 ožujka, 2024

Neuspjela Vladina predblagdanska čestitka radnicima

[layerslider id=”5″]

Predbožićna vijest Plenkovićeve Vlade zbog koje bi valjda svi trebali biti sretni, da će oko 50.000 hrvatskih radnika koji zarađuju minimalnu plaću, od siječnja iduće godine primati isto uvećanu za 5% ili 131 kunu više, tj. u bruto iznosu na 3439,80 kuna, a neto 2752 kune, osim što je ipak manje od očekivanoga, zasjenjena je i najavom da će poslodavci dobiti određene povlastice ako isplaćuju taj iznos, te da će zdravstveni sustav zbog toga ostati bez oko 250 milijuna.

Već su uvelike počele kalkulacije da će poslodavci itekako iskoristiti mogućnost da ne moraju plaćati ukupan iznos doprinosa, jer se kompenzacijskim mjerama za ovo povećanje ide na ruku i tvrtkama, te da će pronaći načine da radnicima ne povećavaju plaće, već obrnuto, da ih stavljaju na minimalac.

Umjesto da se najavljuju potezi koji donose bolji život – ništa od toga. Pa zar našim političarima nije jasno da nitko u ovoj zemlji ne može čekati da minimalna plaća poraste barem na 4000 kn neto, te da ako se to ne dogodi u što kraćem roku, da će svi koji to mogu pobjeći glavom bez obzira iz ove zemlje.

Dobro je poznata ona stara poslovica da riba smrdi od glave, da novca u proračunu nema dovoljno jer se previše troškari, da politička elita ne može zamisliti život bez 10, 15, 20 tisuća kuna plaće (uz brojne druge prihode i privilegije), dok istovremeno radnik u privatnom sektoru ne smije koštati više od nekoliko tisuća kuna, odnosno minimalca koji nikako da dođe blizu zapadnoeuropske razine.

Nije čudno da je u emisiji Otvoreno na ovu temu neki dan u javljanju gledatelja sve prštilo od komentara da bi minimalna plaća trebala biti između 4.-7.000 kuna, a ne ova mizerija od 350 eura.

Najbolji je pak bio prijedlog da se uvede satnica od minimalno 5 eura za sat rada. Jer, upravo tako funkcioniraju stvari u normalnim državama poput Njemačke ili Irske u koju uglavnom bježe naši sugrađani. Trebala bi se zatim uvesti minimalna satnica i za svaku privrednu granu kao i za svaku stručnu spremu za koju se sklapa ugovor o radu i priči je kraj.

U normalnim kapitalističkim zemljama kojima bismo trebali stremiti, kad se radi, onda se plaćom može sebi i obitelji osigurati dostojan život. Tako piše i u hrvatskom Ustavu, ali se Vlada i poslodavci naravno toga uopće ne pridržavaju.

U posljednje vrijeme sve glasniji su i “liberali” među kojima su i neke javnosti poznate face koje nisu politički opredijeljene, koji zagovaraju da u našoj zemlji uopće ne bude zagarantiranog minimalca. Oni smatraju da su svi poslodavci u našoj zemlji pošteni i da plaćaju radnika koliko on to zaslužuje. Da radnika trebaju platiti više samo u slučaju da bude produktivan kao što je to u Njemačkoj, odnosno da naši radnici rade premalo, odnosno ne trude se dovoljno da bi zaslužili veće plaće. Ismijavaju Vladu zbog toga što je povećala minimalac i poručuju da bi Hrvati bili zadovoljni valjda tek kada budu imali bruto plaću od 28.000 kuna koliko iznosi ona u Njemačkoj.

Zaista je to brutalno društvo koje se, nažalost, ismijava s naših radnika, umjesto da najprije počiste među sobom, da kritiziraju loše poslodavce, kojih je još uvijek jako mnogo u našoj zemlji, posebice one koji rade nered na tržištu, ne plaćaju uopće radnike ili im ne uplaćuju poreze i doprinose, rade na crno, kako bi zaista sve tvrtke, obrti i svi drugi moglo ravnopravno tržišno natjecati, umjesto da udaraju bez milosti po onima koji su uglavnom potplaćeni za bilo što da rade u ovoj zemlji u realnom sektoru.

Nije istina da naš radnik u Austriji ili Njemačkoj radi bolje i više, pa zarađuje tri-četiri puta veću plaću. Istina je da se u tim zemljama koje su nama najprivlačnije za ekonomsku emigraciju znaju pravila igre koji svi poštuju ili ne mogu egzistirati.

Kod nas nema od toga ništa, svi rade kako i što hoće, posebice oni koji otvaraju firme, nagomilaju dugove i otvore druge i tako okolo-naokolo, pa do onih koji obećavaju radnicima, posebice sezonskim brda i doline i onda im ne plate ništa.

Baš me zanima otkud će doći raditi u Hrvatsku 31.000 radnika za koliko je Vlada istovremeno s povećanjem minimalne plaće dala dozvolu, koji bi trebali zamijeniti nedostatno plaćene i nezadovoljne hrvatske radnike koji istovremeno odlaze tamo gdje su cjenjeniji i, naravno, nekoliko puta bolje plaćeni!’

 

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE