14.5 C
Čakovec
Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Kakša hiža – takši gazda

[layerslider id=”4″]

Naše kuće puno govore o nama. Puno više nego što bismo mi htjeli da drugi znaju o nama. Ma kakvim se ogradama ograđivali, one nas više razotkrivaju nego skrivaju. Proces legalizacije u Međimurju jest iza nas.

Otkrio je nevjerojatnu sklonost Međimuraca prema zidanju i građevinama. Previše toga uloženo je u mrtve kapitale, prazne škednje, garaže, komore, koce i šupe, koji su prazni i ne oplođuju nikakav kapital, osim što nam je država skupo naplatila neznanje iz poduzetništva. A temeljna lekcija iz poduzetništva glasi: ne ulaži u ništa što ti neće donijeti povrat uloženog kapitala!
Osim što smo tratili novac na silne nepotrebne kvadrate, u budućnosti nas čeka još i porez na njih, pa ćemo još jednom ponavljati razred iz poduzetništva ili ćemo se na popravnom domisliti kako ih oploditi.

Kako svaki Međimurec obožava svoje nekretnine, jednako je uvjeren da je mjerodavan za estetski izgled svoje kuće. Da si može dati na volju izbor boje fasade, izgled stolarije, oblik kuće, te ulazne stupove na ogradi ukrasiti impozantnim lavljim glavama. Nek’ se zna s kakvim gazdom lavlje ćudi imate posla!

Vozeći se kroz naša mjesta može se vidjeti da su si pojedinci na svojim posjedima dali oduška. Od nekih boja na fasadama doslovno ćete iščašiti oči. Kao da vlasnici bezobrazno poručuju: Baš me briga za vas, ja sam tu gazda i ako hoćete prihvatite moju estetiku, ako ne, produžite dalje!
Do kraja osamdesetih Međimurjem je prevladavala moda bavarskih ili alpskih tipova kuća, jer su tu estetiku u “gepeku” iz Austrije, Njemačke ili Švicarske u Međimurje donijeli naši gastarbajteri. Tamo su zarađivali, a ovdje gradili kuće kako bi dokazali da su uspjeli izvan domovine, kada već tu nije bilo kruha za njih.

Nakon devedesetih oni koji su stekli više para nego istančane estetike, pod obavezno su gradili kuće – tajkunare. Ništa ispod 250 kvadrata ne može se smatrati pristojnim tajkunskim modelom. Obavezne su: otvorena galerija s impozantnim filmskim stubištima, poluetažama i prostorima koji služe tome da progutaju što više plina za grijanje, a pomoć u utopljavanju doma potpomaže i obvezni kamin. No i u ovom slučaju je novac zakrenuo vrat struci. Iza gradnje iz tog razdoblja neće ostati arhitektonski biseri. Samo građevinski svjedoci primitivizma jednog vremena. Nakaradne karakonđule koje će vjernije od bilo kakvih povijesnih dokumenata govoriti o vremenu siromašnog duha i “sirovinama” koje su novac uzdigle na pijedestal božanstva.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

43,705FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE