Kako smo unatoč centralizaciji preskočili desetljeća zaostatka?

[layerslider id=”4″]

Hoće li se sustav centralizacije urušiti zbog vlastitih slabosti? Pukotine u takvom načinu vladanja Hrvatskom sve su očitije. Treba samo priznati posljedice pretjerane centralizacije: materijalni, kadrovski, ekonomski i financijski opustošenu periferiju. Iz koje je krenuo masovni odljev ljudi, zasićen životarenjem. Dozlogrdio je ljudima klijentelistički sustav u kojemu se iz jednog centra novac dijeli klijentelistički i podobnički i u mrvicama vraća prema periferiji.

Pod nos se poturaju male općine kojima sav novac pojede hladni pogon. No to je ono što vidimo jer nam je pred nosom. A teško je razmišljati zašto je to tako jer ne vidimo procese koji su daleko od nas.

Odljev novca u jedan centar i nepravednu raspodjelu tako da svi građani ove zemlje nemaju osigurano jednako pravo na kvalitetan život. To prije svega znači dostupnost vrtića, škole, fakulteta, ambulante, bolnice, kulturnih sadržaja, infrastrukture od vodovoda do brzog interneta. A ako su ti sadržaji desetcima i stotinama kilometra udaljeni od građana, ne možemo govoriti o dostupnosti, pogotovo ako su prihodi građani u takvom položaju niski. Obično se u manje razvijenim sredinama zarađuje manje i nema radnih mjesta koja zahtijevaju visokoobrazovane stručnjake.

I kamo i kome da se onda vraćaju mladi ljudi po završetku obrazovanja?

Iz te nevolje, otvaranje europskih fondova bila je posljednja slamka spasa županijama i općinama za vlastito uzdignuće iz močvarne stagnacije. Međimurska županija nije jedina u državi koja se ozbiljno primila tog užeta za spašavanje. Ali je zgrabila priliku i sa svojim potpornim ustanovama i povukla milijune u podizanje zajednice na višu razinu. Za posebnu je pohvalu povlačenje sredstava za istraživanje i razvoj radi povezivanja s gospodarstvom, kao i u zdravstvo i muzej koji će dobit sasvim novu vizuru, sadržaj i ulogu u društvu. Da smo na ta sredstva čekali iz centralizirane državne blagajne, tko zna bismo li ih dočekali. Ovako ćemo u kratko vrijeme preskočiti desetljeća zaostatka za razvijenim svijetom i osnažiti svoju županiju jače nego sve decentralizacije koje se prikazuju kao mjesec u vodi. A špaliri političara iz središnje vlasti moći će i dalje hodočastiti kako bi kao papagaji ponavljali kako smo recept za Hrvatsku. Ne, recept za Hrvatsku je istinska decentralizacija, bez klijentelističke raspodjele iz jednog centra.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE