Međimurski poduzetnici ostali bez domaćih pa uvezli 459 stranih radnika čak i Bjelorusije

Međimursko gospodarstvo  i u nedostatku domaće radne snage sve više uvozi i stranu. Do kraja rujna odobreno je čak 459 dozvola za rad. Najviše dozvola za boravak i rad izdano je redom državljanima Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, Bjelorusije, Kosova, Makedonije i Crne Gore. Najtraženiji su radnici za rad u građevini, zatim zavarivači, bravari, vozači teretnjaka, kuhari i konobari

U 2017. godini u odnosu na 2016. godinu ukupni prihodi međimurskih poduzetnika registriranih na području Međimurske županije porasli su za čak 2 milijarde kuna s 12 na 14 milijardi kuna, ostvarena dobit prije oporezivanja porasla je s preko 800 milijuna u 2016. godini na nešto manje od milijardu kuna. Nezaposlenost je bila u značajnom padu kako na kraju 2017., a prema svježim podacima još se strmoglavila. Rasle su i plaće, ali još uvijek nedovoljno da bi zadržale odljev naših radnika u inozemstvo. Zbog odljeva naših na zapad raste potražnja za uvozom radnika za potrebe naših poslodavaca. – U Policijskoj upravi međimurskoj od 1. siječnja do 1. listopada ove godine zaprimljeno je ukupno 521 zahtjeva za izdavanje dozvole za boravak i rad, a odobreno ih je 459, dok je ostatak u postupku rješavanja.

Statistika plaća govori jedno, a poslodavci nešto sasvim drugo

Premda međimurski poduzetnici na raznim strukovnim skupovima ističu da isplaćuju sve veće plaće svojim radnicima, tako se u metalskoj industriji spominju plaće koje prelaze tisuću eura, u građevinarstvu smo čuli za isplatu plaće preko 8.000 kuna, statistički prosjek to ne pokazuje. Statistika prosječne plaće drugačije obrađuje od načina na koji poslodavci namiruju radnika na kraju mjeseca po odrađenom broju sati i uz neoporezive dodatke koji radniku povećavaju ukupne primitke na kraju mjeseca.

Statistički gledano, tako su plaće u Međimurskoj županiji i dalje ispod državnog prosjeka pa čak i ispod onih za gospodarstvo na razini države.

Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom kod poduzetnika Međimurske županije u 2017. godini iznosila je 4.473 kuna što je za 272 kune više nego 2016. godine. To je međutim za 16,7% manja od prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom kod poduzetnika na razini Hrvatske koja iznosi 5.372 kune. Najveću prosječnu mjesečnu neto plaću u Međimurskoj županiji obračunali su poduzetnici u državnom vlasništvu, u iznosu od 6.076 kuna.

Najznačajniju ulogu u strukturi gospodarstva Međimurske županije u ukupnim prihodima u 2017. godini imali su poduzetnici iz djelatnosti prerađivačke industrije s rezultatom od 7,4 milijardi kuna. Osim toga, poduzetnici prerađivačke industrije ističu se s najvećim brojem zaposlenih s 15.889 u 2017. godini. Prosječna mjesečna neto plaća zaposlenih kod poduzetnika prerađivačke industrije Međimurske županije bila je 4.790 kuna u 2017. godini. Za 7,1% veća je od prosječne plaće na razini svih poduzetnika Međimurske županije i 11,0% manja od prosjeka zaposlenih kod poduzetnika u djelatnosti prerađivačke industrije Hrvatske koja je iznosila 5.382 kune.

Ostavi komentar

Povezani članci

Ostanimo povezani

49,208FanoviLajkaj
608SljedbeniciSlijedi
0PretplatniciPretplatiti

NAJNOVIJE