HRVATSKOM HARA OPASNA GRIPA: Situacija je dramatična. Od 2009. godine nije bilo takve epidemije!

gripa

Prema Hrvatskom zavodu za zdravstvo u Hrvatskoj je, zaključno sa 13. siječnja 2019. godine, službeno registrirano ukupno 8468 oboljelih od gripe, od čega je najviše prijava (5327) stiglo u 2. tjednu 2019. godine. Najveći broj prijava pristiglo je iz  Brodsko-posavske, Grada Zagreba i Zagrebačke županije, te Splitsko-dalmatinske županije. Među subtipiziranim uzorcima potvrđene gripe A prevladava A/H1N1 (90%).

U Hrvatskoj je  kako javlja index.hr sedmero osoba preminulo od posljedica gripe, a cjepiva više nema. U zagrebačkoj Klinici za infektivne bolesti “Fran Mihaljević” stanje je izvanredno. U posljednja 24 sata primljene su četiri osobe s teškom upalom pluća, a ukupno ih je 18 na respiratoru.

Stoga je Ured za Hitne situacije Grada Zagreba proslijedio medijijma poziv na konferenciju Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“.

Konferencija za medije Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ održat će se u subotu, 19. siječnja u 10:30 u dvorani za sastanke Upravne zgrade Klinike u Zagrebu na temu: Značajno povećanje broja bolesnika s teškom gripom i upalom pluća hospitaliziranih u Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“. Konferenciji će uz ravnateljicu Klinike, prof.dr.sc. Alemku Markotić, dr.med. i članove ravnateljstva, prisustvovati i ministar zdravstva prof.dr.sc. Milan Kujundžić, pomoćnik ministra zdravstva izv.prof.prim.dr.sc. Vili Beroš, dr.med. i pročelnik Ureda za zdravstvo Grada Zagreba dr.sc. Vjekoslav Jeleč, dr.med.

Prevencija

Osnovna preventivna mjera su pojačane higijenske mjere, posebice redovito pranje ruku. Ako imate ovlaživač zraka, stavite u njega eterično ulje eukaliptusa (2 % otopina, uništava 70 % virusa), a mogu poslužiti i posudice na radijatorima ili aroma lampe.

Treba li se cijepiti protiv gripe? Svakako, ako pripadate rizičnoj skupini (starije osobe – iznad 65 godina, kronični bolesnici, zdravstveni radnici, trudnice). Cijepljenje nije garancija da nećete oboljeti, ono samo značajno umanjuje simptome gripe i smanjuje rizik od dodatnih komplikacija.

Najbolja prevencija je imati zdrav i otporan organizam. Zato se treba pripremiti. Jedite više svježeg voća i povrća, a korisno je uzimati i neki pripravak za jačanje obrambenih snaga organizma tijekom 3-4 tjedna. Takav pripravak ne treba uzimati cijelu zimu, što neki čine jer nema potrebe, a može i supresivno djelovati na imunološki sustav. Izbor pripravka za jačanje organizma prepustite ljekarniku koji će procijeniti stanje vašeg organizma te odabrati prikladnu vrstu pripravka, dozu i duljinu primjene.

Statistički podaci pokazuju da se prosječno od prehlade oboli 2-3 puta godišnje (djeca i češće), dok od gripe mnogo rjeđe, najviše jednom godišnje. Djeca češće obolijevaju, ali to ne mora značiti da im je slab obrambeni mehanizam, već da su prvi puta u kontaktu s uzročnicima.

Antibiotici ne djeluju na viruse

Ako ste se zarazili virusom prehlade ili gripe, ne morate odmah liječniku. Liječniku se obratite ako vam se opće stanje organizma, nakon nekoliko dana uzimanja bezreceptnih pripravaka, ne poboljša (ili se osjećate sve lošije). Ne zahtijevajte od liječnika da vam propiše antibiotike “za svaki slučaj”. Antibiotici ne djeluju na viruse, a nepotrebnim i čestim uzimanjem stvara se otpornost organizma na njih te u slučaju stvarne potrebe neće pokazati potrebnu učinkovitost

 

Ostavi komentar